Wagony towarowe

zespoły łożysk kołowych tarol (tarol units rolling highway)

 
 
 

8-osiowy niskopodłogowy wagon Huckepack typu Saadkms jest stosowany m.in. w Hupac (Szwajcaria) oraz ÖBB (Austria), przede wszystkim w towarzyszącym ruchu transalpejskim. W ruchu tym samochody ciężarowe przez specjalny terminal wjeżdżają z drogi przez rampę na wagon i są transportowane z punktu wyjściowego do punktu przeznaczenia. Kierowca podróżuje w dodatkowym wagonie osobowym wyposażonym w przedziały z leżankami, a po przybyciu do celu zasiada ponownie za kierownicą swojego samochodu i bezpiecznie odstawia towar do klienta.

Ta forma kombinowanego ruchu szynowo-drogowego – „tocząca się droga” (ROLA) – zyskuje coraz większe znaczenie, nie tylko ze względu na coraz większy ruch i ekologię. Jak podają statystyki UIRR, udział ROLA w 2002 r. wynosił ok. 29% wszystkich dostaw międzynarodowych (dane międzynarodowego związku spółek kombinowanego transportu szynowo-drogowego – UIRR, maj 2003).

Oprócz zalet makroekonomicznych, takich jak redukcje kosztów infrastruktury, ta forma transportu posiada również wiele zalet bezpośrednio dla klienta, jak np.:

  • obniżenie kosztów personalnych,
  • mniejsze opłaty za korzystanie z sieci drogowej,
  • brak zakazów przemieszczania się w niedziele i święta,
  • wyższe bezpieczeństwo transportu.

W wózkach wagonów niskopodłogowych zastosowano łożyska zestawów kół oraz adaptery obudowy Schaeffler KG FAG.

 

Schaeffler stosuje cookies, aby zapewnić optymalne wykorzystanie. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację plików cookie. Więcej informacji

Akceptuję