Łożyska silników trakcyjnych

Łożyska walcowe

Łożyska walcowe z jednoczęściowym masywnym koszykiem mosiężnym
 
Łożyska izolowane od prądu
 
 

Łożyska walcowe od dziesięcioleci znajdują zastosowanie w łożyskowaniu silników trakcyjnych wszelkiego rodzaju – od pociągów dalekobieżnych do pociągów lokalnych. Ich konstrukcja była sukcesywnie ulepszana, co pozwoliło na dostosowanie ich sprawności do wymogów nowoczesnych pojazdów szynowych.

Jednorzędowe łożyska walcowe mają tę przewagę nad łożyskami innych odmian, że można je w łatwy sposób rozłożyć na pierścień wewnętrzny i pierścień zewnętrzny ze złożeniem walcowym. W ten sposób użytkownik uzyskuje praktyczne korzyści w dziedzinie montażu, demontażu, konserwacji i nadzoru. Aby zapobiec naprężeniom krawędziowym, łożyska walcowe FAG posiadają zmodyfikowany styk liniowy pomiędzy wałeczkami a bieżniami.

Łożyska walcowe izolowane od prądu

W niesprzyjających warunkach w łożyskach silników elektrycznych mogą wystąpić uszkodzenia spowodowane przepływem prądu. Asymetrie magnetyczne, których nie można uniknąć nawet w przypadku bardzo starannej produkcji silników, wywołują spadki napięcia między wirnikiem a stojanem. Obwód prądowy zamyka się przez łożysko.

Aby uniknąć tego zjawiska, oferujemy Państwu innowacyjne izolowane od prądu łożyska, w tym również łożyska hybrydowe wyposażone w ceramiczne elementy toczne:

  • pokryte warstwą ceramiki pierścienie zewnętrzne albo wewnętrzne dla napięć przebicia o wartości conajmniej 1000 V
  • łożyska hybrydowe z elementami tocznymi wykonanymi z izolującej od prądu ceramiki
 

Schaeffler stosuje cookies, aby zapewnić optymalne wykorzystanie. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację plików cookie. Więcej informacji

Akceptuję